Pils
Człowiek czasem chce wypić po prostu coś nieskomplikowanego, nad czym nie będzie cmokał, ale co nadal wzbudzi w nim zdecydowaną przyjemność z konsumpcji. Jednym z takowych styli jest między innymi Pils. Dla wielu nudny, nie prezentujący sobą nic ciekawego, dla mnie jednak, jeśli dobrze wykonany, cechujący się bardzo przyjemnym klasycznym aromatem chmielu, lekką słodowością i wysoką rześkością. Tych właśnie cech będę szukał w Pilsie od browaru Trzech Kumpli, który niedawno wpadł mi w ręce. Sam browar trzyma bardzo wysoki i dość stabilny poziom swoich wyrobów, ja jednak każdego traktuje niczym czystą kartkę i sprawdzam jak ten styl, uważany za papierek lakmusowy umiejętności piwowara, wypadł w wykonaniu ekipy browaru.

Aromat: od samego początku czuć charakterystyczny i bardzo czysty profil aromatyczny. Nie ma tutaj zbyt wielu ozdobników, ale wszak takie właśnie są pilsy. Proste i nieskomplikowane, ale nad wyraz przyjemne. Tym samym w nosie łatwo odnotować średniointensywne nuty szlachetnych chmieli kontynentalnych: ziołowo-trawiaste nuty z dodatkiem odrobiny kwiatów, charakterystyczne dla niemieckich, czy też czeskich odmian tejże rośliny. Słodowość raczej niskointensywna, schowana za dominującymi akcentami chmielu.

Wygląd: wizualnie całość trzyma się świetnie wytycznych dla tego stylu. Piwo jest pięknie klarowne i przejrzyste, w dodatku mieni się wspaniałą jasnozłotą barwą. Piana średnioobfita, ale za to zbita, drobnopęcherzykowa i długo utrzymująca się na powierzchni piwa.

Pils

Smak: początkowo profil dominuje lekka, słodowa słodycz, która krótko po przełknięciu zostaje zastąpiona przez narastającą wytrawność wnoszoną przez goryczkę. Sama goryczka nie jest bardzo mocna, bo też i nie powinna być, ale jest na tyle wyraźna, gładka i nieznacznie zalegająca by zdecydowanie dominować nad słodową częścią.

Odczucie w ustach: pełnia jest średnioniska, odwrotnie do nasycenia piwa gazem, które jest na poziomie średniowysokim. Jest gładkie, a jednocześnie bardzo orzeźwiające i rześkie.

Ogółem: Pils z Browaru Trzech Kumpli to klasyka w pełnym tego słowa znaczeniu. Dominuje w nim klasyczne i szlachetne oblicze chmieli pod postacią ziół, kwiatów i trawy, które przeważają w aromacie nad bazą słodową. W ustach bliżej do balansu, gdyż początkową, słodową słodycz chwilę później kontratakuje gładka, ale całkiem wyraźna chmielowa goryczka. Piwo jest bardzo orzeźwiające, co przy panujących 34°C w cieniu na zewnątrz, ma niebagatelne znaczenie. Zdecydowanie pils na bardzo wysokim poziomie!

Metryczka
Browar: Trzech Kumpli
Nazwa piwa: Pils
Styl: Pils
Ekstrakt: 10,5º blg
Zawartość alkoholu: 4,4% obj.
Najlepiej spożyć przed: 15.02.2022
Ocena: 9/10
Piwotoki*: ziołowe, chmielowe, kwiatowe, trawiaste, słodowe, wytrawne, orzeźwiające, lekkie, pijalne


Nie zapominajcie również o:

  1. możliwości komentowania i dzielenia się swoimi wrażeniami z tekstu i nie tylko;
  2. zajrzeniu na blogowego Facebooka i Instagrama;
  3. zapisaniu się do grupy Fanów Piwnego Craftu (jeśli jeszcze tego nie zrobiliście), gdzie również znajdziecie moje teksty, ale również innych piwnych freaków dzielących się swoimi piwnymi doświadczeniami.
  4. po więcej piw w stylu Pils czy też z browaru Trzech Kumpli odsyłam do odpowiednich kategorii.

*Piwotoki – pojedyncze słowa pod postacią potoku, które razem składają się na całokształt piwa.