Be Careful z browaru Nepomucen
Czy można stworzyć owocowego kwasa na zimową porę? Tak jeśli tylko nadamy mu odrobinę więcej pełni i mocy która w w połączeniu z soczystymi owocami rozgrzeje zimą i przywoła wspomnienie lata. Oto Be Careful z browaru Nepomucen.
🍺 Be Careful
🗃️ Imperial Juicy Sour
🏷️ Ekstrakt: 20° blg // Alkohol: 6,7% obj.
📋 Skład: słód jęczmienny, słód pszeniczny, laktoza, jeżyna, jagoda, chmiel, bakterie kwasu mlekowego, drożdże górnej fermentacji
📅 Data przydatności: 21.05.2021
👀 Barwa rubinowa, ewidentnie widać więc efekt użycia owoców. Piwo praktycznie idealnie klarowne. Piana obfita o odcieniu jogurtu jagodowego, choć niezbyt trwała.
👃 W aromacie pierwsze skrzypce grają, a jakże: jagody i jeżyny, które są bardzo wyraźne i intensywne, więc czuć że nie oszczędzano na ilościach. Można się wręcz poczuć jak na jakiejś leśnej polanie, bo aromat do złudzenia przypomina owoce leśne. Do tego dochodzi lekko kwaśno-mleczny akcent, który sprawia, że całość nabiera dodatkowego jogurtowego/szejkowego charakteru.
👅 Wysycenie średnio wysokie, do tego ciało, które zdaje się być dość niskie. Jednakże na finiszu ujawnia się gęstość i pełnia tego piwa, więc ostatecznie nie ma tu mowy i pustce i wodnistości. Całość jest bardzo rześka i lekka. Powtórnie dają o sobie znać owoce leśne, głównie wspomniana jeżyna i jagoda nadając razem z bateriami zakwaszającymi fajny rześki i kwaśny posmak, lekko balansowy przez laktozę, która podbija odczucie słodyczy i jogurtowości.
💭 Be Careful to Sour, który pomimo swojej imperialności, nie powala zawartością alkoholu, ale z drugiej strony czy taki 10% kwas miałby jakąś rację bytu? Pomijając te dywagację i wracając do wytworu browaru Nepomucen: piwo jest bardzo aromatyczne, zapach owoców leśnych jest wysoce intensywny i wyrazisty. Do tego dochodzi jeszcze lekkość (choć finisz daje pewne odczucie pełni i ciała piwa), a także fajny kwaśno-słodki profil, co sprawia, że piwo pije się bardzo lekko i przyjemnie. Jest pełnia, są owoce, jest kwasek. Ot bardzo przyjemny kwasek na zimową porę ❄️

Nie zapominajcie również o:

  1. możliwości komentowania i dzielenia się swoimi wrażeniami z tekstu i nie tylko;
  2. zajrzeniu na blogowego Facebooka i Instagrama;
  3. zapisaniu się do grupy Fanów Piwnego Craftu (jeśli jeszcze tego nie zrobiliście), gdzie również znajdziecie moje teksty, ale również innych piwnych freaków dzielących się swoimi piwnymi doświadczeniami.
  4. po więcej piw w stylu Sour, wersji Imperial czy po prostu od Nepomucena odsyłam do odpowiednich tagów