Conca D'ORO 2017
Znacie estoński browar Sori Brewing prowadzony przez Finów? Jeśli nie, to czas nadrobić zaległości, a zacząć można od Conca D'ORO rocznik 2017 czyli Russian Imperial Stout leżakowanym w beczce po czerwonym winie. Zapraszam

🏭 Sori Brewing
🍺
Conca D’ORO 2017
🗃️
Imperial Stout Barrel Aged
🏷️
Ekstrakt: bd.° blg // Alkohol: 11,5% obj.
📋
Skład: woda, słód jęczmienny, chmiele, drożdże
📅
Najlepiej spożyć przed: 19.10.2020
👀
Barwa piwa jest nieprzejrzyście czarna z ciemno rubinowymi refleksami pod światło. Piana natomiast ciemno beżowa, wpadająca wręcz w brąz, mało obfita i dość szybko redukuje się praktycznie do zera.
👃
Aromat w pierwszej chwili stanowi w głównej mierze zapach ciemnego pieczonego słodu, świeżo pieczonego chleba, w tle natomiast pojawiają się delikatne winne nuty. Do tego z czasem dochodzi gorzka czekolada o wysokiej zawartości kakaa, która idealnie współgra z wiśnią, a także śliwką tworząc swego rodzaju czekoladki z owocami zanurzonymi w likierze. Akcenty pochodzące od czerwonego wina intensyfikują się po pomalowaniu aromatów pod przykryciem. Jest konkret.
👅
W smaku wino dominuje już od początku prezentując właśnie ten swój wytrawny profil czerwonych owoców, co jest bardzo dobrze widoczne zwłaszcza na finiszu, dodatkowo łatwo wychwycić wtedy obecność tanin. Nieco bardziej na boku trzyma się ciemny, risowy charakter tego piwa czyli paloność, kawa i czekolada. Gładkie, aksamitne, choć nieco może za bardzo wysycone. Finisz przypominający do złudzenia czerwone wino idealnie komponuje się z tłem ciemnego mocnego piwa
💭
To piwo zdecydowanie uprzyjemniło mi pierwszy wieczór w nowym roku. Zachowany został tutaj idealny balans pomiędzy czarnym RISem, a czerwonym winem. Obydwa te światy przeplatają się tworząc przepyszne połączenie wiśni, śliwek, czereśni odrobiny tanin oraz gorzkiej czekolady, mocnego alkoholu (swoją drogą świetnie ułożonego i ukrytego) i palonego zboża. Idealny kandydat do poświęcenia mu dłuższej chwili.

Nie zapominajcie również o:

  1. możliwości komentowania i dzielenia się swoimi wrażeniami z tekstu i nie tylko;
  2. zajrzeniu na blogowego Facebooka i Instagrama;
  3. zapisaniu się do grupy Fanów Piwnego Craftu (jeśli jeszcze tego nie zrobiliście), gdzie również znajdziecie moje teksty, ale również innych piwnych freaków dzielących się swoimi piwnymi doświadczeniami.
  4. po więcej piw w stylu RIS czy też Barrel Aged odsyłam do odpowiednich tagów.