Tomyski Pils
Czy połączenie polskiej odmiany chmielu Tomyski i klasycznego Pilsa może się udać? Na taki eksperyment połasili się piwowarzy z Funky Fluid, którzy dochmielili jasne piwo tą niezwykle aromatyczną odmianą chmielu. Z jakim efektem?

🏭 Tomyski Pils
🍺 Tomyski Pils
🗃️ Pils
🏷️ Ekstrakt: 10,5° blg // Alkohol: 4,2% obj.
📋 Skład: woda, słód jęczmienny, chmiel: Tomyski, Marynka, Iunga; drożdże
📅 Data przydatności: 10.07.2021
👀 Barwa cytrynowa/pomarańczowa. Delikatnie zmętnione, zamglone. Piana bardzo, bardzo obfita i równie mocno trwała, śnieżno biała. Oblepia szkło dzięki czemu pojawia się lacing.
👃 Aromat słodki, słodowy/zbożowy charakter (średnio intensywny, choć będący na czele). Nuty chmielowe mało intensywne, ale wyczuwalne, nadające rześkiego, szlachetnego charakteru przypominającego zioła, kwiaty. Te akcenty pochodzące od chmielu intensyfikują się po zamieszaniu i skumulowaniu aromatów pod dłonią, ale także z czasem gdy piwo łapie temperaturę, nabierają na mocy. Z czasem chmiel wręcz przytłumia nuty słodowe spychając je na drugi plan.
👅 Wysycenie wysokie, pełnia niska, ale piwo bynajmniej nie jest wodniste, czuć jakby miało w sobie odrobinę ciała. Goryczka krótka, wyraźna, ale nienachalna i niezbyt mocna o chmielowym profilu. Profil ogólnie jest początkowo wytrawny przez goryczkę, po czym balansuje go słodowy finisz piwa. Słodowy, ale także z takimi chmielowymi akcentami. Chociaż nie, z czasem sytuacja ulega zmianie i jednak profil bardziej w stronę wytrawnego. Gdy piwo załapało temperaturę otworzyło się i wzmocniła się goryczka, a tym samym podniósł się wytrawny charakter piwa.
💭 Klasyczny Pils z bardzo przyjemnym aromatem polskich chmieli, w głównej mierze (tak mi się wydaje przynajmniej) odmiany Tomyski, z którą miałem okazję zetknąć się po raz pierwszy. Kwiecisto-ziołowe akcenty idealnie komponują się z pilsową bazą, dodając piwu lekkości, a zarazem i charakteru. Piwo warte spróbowania chociaż raz, ale także z zadatkiem na świetne piwo codzienne.

Nie zapominajcie również o:

  1. możliwości komentowania i dzielenia się swoimi wrażeniami z tekstu i nie tylko;
  2. zajrzeniu na blogowego Facebooka i Instagrama;
  3. zapisaniu się do grupy Fanów Piwnego Craftu (jeśli jeszcze tego nie zrobiliście), gdzie również znajdziecie moje teksty, ale również innych piwnych freaków dzielących się swoimi piwnymi doświadczeniami.
  4. po więcej piw browaru Funky Fluid odsyłam do odpowiednich tagów, to samo tyczy się piw w stylu Pils