Piernikowy Osiołek
Lubię czekoladę, lubię pierniki, pieczone jabłka posypane cynamonem i lubię piwo. Czy to wszystko można połączyć w jedną całość? O taką próbę pokusił się browar Deer Bear tworząc Piernikowego Osiołka, czyli piwo piernikowe o smaku pieczonego jabłka. Jak im to wyszło?
🏭 Deer Bear
🍺 Piernikowy Osiołek
🗃️ Spicy Ale
🏷️ Ekstrakt: b.d. // Alkohol: 5% obj.
📋 Skład: b.d.
📅 Data przydatności: 14.10.2021
👀 Piwo w szkle prezentuje swoją ciemnobrunatną barwę, z jaśniejszymi refleksami pod światło. Zdaje się być dość klarowne. Piana niezbyt obfita, beżowa, nie daje się nacieszyć oczom, bo szybko znika.
👃 Aromat przypomina karmelki i przypieczoną skórkę chleba. Co jednak bardziej charakterystyczne i wyraźniejsze to akcenty szeregu przypraw korzennych: kardamon, cynamon, gałka muszkatołowa. To właśnie te nuty korzenne sprawiają, że piwo pachnie czymś na wzór pierniczków, takich gołych, bez czekolady. Prażone jabłko jeśli jest to raczej bardzo schowane i sporadycznie się ujawnia.
👅 Aromat tego nie zapowiadał, ale w ustach pojawia się bardzo wyraźna słodycz. I to taką mleczną, jakby ktoś sypnął sporą ilość laktozy do piwa ala Milk Stout, albo i nawet Pastry. Ponownie ujawniają się przyprawy korzenne z nieco wyraźniejszym jabłkiem. Całość przypomina mleczną czekoladę piernikową. Wysycenie wysokie, pełnia średnia.
💭 Czy osiołek jest piernikowy? Na pewno korzenny, bo przyprawy grają tutaj pierwsze skrzypce, nadając właśnie takiego piernikowego charakteru. Co jednak tyczy się pieczonego jabłka, które zgodnie z etykietą ma być jednym z głównych walorów tego piwa, to jest ono raczej ukrytym, drugim planem/tłem. Całość to balans między wytrawnym korzennym aromatem, a słodkim mleczno-piernikowym smakiem. Ciekawe, choć brakuje wyraźniejszego jabłka 🍎

Nie zapominajcie również o:

  1. możliwości komentowania i dzielenia się swoimi wrażeniami z tekstu i nie tylko;
  2. zajrzeniu na blogowego Facebooka i Instagrama;
  3. zapisaniu się do grupy Fanów Piwnego Craftu (jeśli jeszcze tego nie zrobiliście), gdzie również znajdziecie moje teksty, ale również innych piwnych freaków dzielących się swoimi piwnymi doświadczeniami.
  4. po więcej piw browaru Deer Bear odsyłam do odpowiednich tagów.