Wibier z browaru Kormoran
Przemierzając świat piwnego kraftu, który co dzień rozrasta się niczym otaczający nas wszechświat, łatwo zapomnieć o starych dobrych klasycznych stylach, które gubią się pośród piw Pastry, DDH, Barrel Aged. A taki skromny Witbier stoi z boku i czeka na swoją kolej. Jak sprawuje się kormoranowy Witbier, będący jedną z gwiazd na rozgwieżdżonym niebie piw?
🏭 Browar Kormoran
🍺 Witbier
🗃️ Witbier
🏷️ Ekstrakt: 12,5° blg // Alkohol: 4,6% obj.
📋 Skład: woda, słód jęczmienny, płatki pszenne pełnoziarniste, słód pszeniczny, płatki owsiane pełnoziarniste, pszenica, orkisz, kolendra, skórki gorzkich pomarańczy Curacao, skórki słodkich pomarańczy, chmiel, drożdże.
🗣️ Od początku przyjemne, już na etapie wizualnym. Barwa żółta, wpadająca w jasny bursztyn. Piwo jest zamglone ozdobione pianą grubą na jeden palec, nietrwałą. Szybko redukuje się do cienkiego kożucha. Aromat na wstępie określiłbym jako mandarynkowo-pomarańczowy, lekko słodki. Pojawia się także zapowiedź lekkiej kwaskowatości, a także akcenty przyprawowe i zbożowe. Pełnia piwa na poziomie średnim od strony niskiej. W ustach zdecydowanie bardziej słodowe, pszeniczne. Finisz o zabarwieniu lekko wytrawnym. Wysycenie średnio mocne.
💭 Co myślę o Witbierze od Kormorana? Muszę oddać, że jest to bardzo przyjemnie pachnący przedstawiciel stylu, z wyraźnym akcentem na cytrusy, co mnie osobiście bardzo pasuje. Fenole i zbożowość stanowią tutaj tło. Podbiłbym jedynie nieco odczucie kwaskowatości, dla nieco mocniejszego wyrazu i rześkości piwa. Niemniej operując w przedziale cenowym do 5 zł, jestem bardzo zadowolony.

Więcej informacji o browarze Kormoran i ich wyrobach znajdziecie na ich Facebooku, Instagramie i stronie WWW. Zapraszam do śledzenia ich poczynań!

Czołem!

Nie zapominajcie również o:

  1. możliwości komentowania i dzielenia się swoimi wrażeniami z tekstu i nie tylko;
  2. zajrzeniu na blogowego Facebooka i Instagrama;
  3. zapisaniu się do grupy Fanów Piwnego Craftu (jeśli jeszcze tego nie zrobiliście), gdzie również znajdziecie moje teksty, ale również innych piwnych freaków dzielących się swoimi piwnymi doświadczeniami.